Златната топка оди кај Салах, изјави Роналдо!

Златната топка оди кај Салах, изјави Роналдо!

Кристијано Роналдо изјави дека ѕвездата на Ливерпул, Мохамед Салах би можел да ја освои Златната топка, признание за најдобар фудбалер на светот.

Неколку години наназад Златната топка беше резервирана за Лионел Меси или Кристијано Роналдо, а оваа година во трката се вклучи и Мохамед Салах кој што зад себе во дресот на Ливерпул има сезона од соништата.

„Салах е едно од откритијата оваа година. Многу луѓе зборуваат за трката на Роналдо и меси, но постојат и други играчи кои што може да ја освојат Златната топка и Салах е секако еден од нив“, изјави Роналдо.