Зелено смути за подобар имунитет

Зелено смути за подобар имунитет

Појавата на пандемија на коронавирус во голема мерка го промени нашиот секојдневен живот. Со тоа, промените се дел од скоро секој ден од нашите животи, вклучително и во исхраната, која треба да биде со повисок квалитет.

Припремата на smoothie е вистински наједноставен начин за зголемување на внесот на овошје и зеленчук, а покрај неговата едноставност, тоа е многу вкусно јадење. Пијалокот е вистински доказ за тоа колку здравите оброци можат да бидат моќни во подобрување на имунитетот. Пијалок е одличен за зајакнување на енергијата, особено ако деновиве слабо спиете. Храната што содржи „зелени пијалаци“ е богата со витамини, минерали и антиоксиданти, на пример спанаќот е идеален за зајакнување на имунолошкиот систем, додека краставицата ќе го контролира нивото на шеќер во крвта.

Подолу рецепт за green smoothie за подобрување на имунитетот.

Потребно е:  

1 грст спанаќ

1/2 краставица

1 чаша зелен чај

2 лажици мед

1/2 лимон

Подготовка: Темелно исчистете го спанаќот, излупете го и исечете ја краставицата колку што е можно посилно, а потоа ставете ги сите заедно во блендер. Кога зелениот чај ќе се олади, додадете го во блендерот. Додадете лимон и мед и повторно измешајте за да ги соедините сите заедно.