Викендов почнува Формула 1 сезоната

Викендов почнува Формула 1 сезоната

Сезоната во Формула 1 за 2019 година почнува следниов викенд, традиционално со трката во Австралија. Ако може да се суди според зимските тестови, пред нас е исклучително интересна сезона бидејќи покрај ланските ривали, Ферари и Мерцедес, годинава не е исклучено во борбата за подиумот да се вмеша и тимот на Ред Бул, од каде изјавија дека нивната соработка со снабдувачот на мотори, Хонда оставил простор за оптимизам.

Следува календарот на трките за 2019 година:

17 март, Австралија (Мелбурн)

31 март, Бахреин (Шакир)

14 април, Кина (Шангај)

28 април, Азербејџан (Баку)

12 мај, Шпанија (Каталуња)

26 мај, Монако (Монте Карло)

9 јуни, Канада (Монтреал)

23 јуни, Франција (Ле Кастел)

30 јуни, Австрија (Спилберг)

14 јули, Британија (Силверстоун)

28 јули, Германија (Хокенхајм)

4 август, Унгарија (Моѓород)

1 септември, Белгија (Спа)

8 септември, Италија (монца)

22 септември, Сингапур (Марина беј)

29 септември, Русија (Сочи)

13 октомври, Јапонија (Сузука)

27 октомври, Мексико, (Мексико Сити)

3 ноември, САД (Тексас)

17 ноември, Бразил (Сао Пауло)

1 декември, Абу Даби (Јас Марина)