Сенегал со победнички меч против Полска

Сенегал со победнички меч против Полска

Репрезентацијата на Сенегал победнички го отвори својот настап на мундијалот во Русија и тоа со победа над Полска од 2-1.

Африканците покажаа колку можат да бидат силни и незгодни за противниците, а тоа на своја кожа го почувстуваа Полјаците кои се ставија во многу тешка ситуација со оглед на тоа што веќе следниот меч со Колумбија може да биде елиминациски со оглед на тоа што и јужноамериканците денеска загубија од Јапонија (2-1).

Резултатот на вечерашниот меч во Москва беше отворен со автоголот на Ционек во 37 минута за да во 60 Нијанг зголемина на 2-0 по грешката на Криховјак.

До крајот Полјаеците само ја намалија негативата преку Криховјак во 86 минута.