Се одржа виртуелна Met Gala

Се одржа виртуелна Met Gala

Пандемијата на коронавирус го потресе целиот свет. Како што се очекуваше, модната индустрија наиде на голем предизвик , но мора да признаеме дека, засега, големите модни настани се прилично усогласени со новата ситуација.

Откако Лондонската модна недела го објави своето дигитално издание, се очекуваше големата Мет Гала да го дочека својот изглед и оваа година во сличен тон. Една од најважните модни настани, Њујорк Мет Гала под диригентската палка на Ен Винтур, за жал годинава не се случи во својата класична форма. Сепак, отсуството на гламурозен црвен килим и sвездите кои носат убави и екстравагантни тоалети немавме можност да ги проследиме како и секоја година. Мет Гала се одржа синоќа, но во малку поинаква реалност, се разбира, виртуелната. Темата на годинешната Met Gala е About Time: Мода и времетраење со фокус на модната цикличност и промени во последните 150 години. Освен минатото, се сумираат сегашноста и иднината и претскажува и заклучува што се сменило, што останува исто и што допрва доаѓа. Ендру Болтон, кустос на оваа одлична изложба, посочува дека модата е неоспорно здружение на време, но и синергија на минатото, сегашноста и иднината. Делови од поставувањето околу времето: Поставата за мода и времетраење се достапни на Интернет, а можете да ги проверите во секое време, што е дефинитивно препорачано, бидејќи станува збор за исклучително визуелно претставување на модата, кое без сомнение ќе биде многу интересна и интригирачка за сите.

Како што споменавме порано, со оглед на тоа што самиот настан беше откажан, нејзината виртуелна варијанта се одржа синоќа во исто време како и досега, во 18 часот се означи почетокот на најгламурозната, овој пат, дигитална, Њујорк модна приказна. Ана Винтур се обрати пред публиката во живо, додека пак Florence + The Machine и дизајнерот Виргил Аблох беа одговорни за музичкиот дел од програмата. И покрај недостатокот на црвен тепих со впечатливи тоалети, овој потег наиде на одобрување.