Саша Викери ја понесе победата против Гарбиње Мугуруза

Саша Викери ја понесе победата против Гарбиње Мугуруза

Гарбиње Мугуруза испадна од Мастерсот во Индијан Велс, откако светската тенисерка број 100, Американката Саша Викери ја победи со 2:6/7:5/6:1.

Третата носителка Мугуруза, која лани беше прогласена за тенисерка на годината според ВТА, во септември беше светска тенисерка број 1.

Направив неколку лоши грешки и таа го искористи тоа и го крена нивото на игра – вели Мјугуруза, која имаше пет двојни сервис грешки и загуби пет брејка во мечот од 2 часа и 11 минути.

Следна за Викери е Јапонката Наоми Осака, која претходно ја елиминираше Марија Шарапова од турнирот, а потоа ја елиминираше и Полјачката Агњешка Радвањска.

Првата носителка, Романката Симона Халеп со 6:4/6:4 ја помина Чехинката Кристина Плишкова, Петра Квитова се намачи со Казахстанката Јулија Путинцева за 6:7(4)/7:6(3)/6:4 победа, додека, Каролина Плишкова со 7:6(4)/6:1 ја победи Романката Ирина-Камелија Бегу.

Кај мажите, ветеранот Маркос Багдатис со 7:5/3:6/7:5 беше подобар од Јапонецот Јошихито Нишиока, Гаел Монфис со 6:3/6:3 го збриша Метју Ебден, додека Пјер-Иг Ербер ја доби француската пресметка со Жил Симон со 6:7(8)/7:6(5)/6:3.