Салах прогласен за играч на месецот во англиското првенство

Салах прогласен за играч на месецот во англиското првенство

Кога се зборува за најдобриот играч во Европа оваа сезона, не може да се заобиколи Мохамед Салах.

Не само што е феноменален напаѓач и собори еден куп рекорди на Ливерпул, туку пишува и историја во Премиер лигата. Египетскиот голгетер е прогласен за играч на месецот во англиското првенство што е уште една награда за неговата форма.

Меѓу другото, тоа е рекорд бидејќи ниеден фудбалер досега не успеал три пати во една сезона да биде прогласен за играч на месецот.