Роберт де Ниро е добитник на награда за животно дело

Роберт де Ниро е добитник на награда за животно дело

Актерот Роберт де Ниро ќе добие награда за животно дело на наредните доделувања на Златен глобус.

Почесната награда „Sesil B. DeMil“ ќе му биде врачена на 16 јануари, на 68. свечено доделување на Златен глобус.

Де Ниро е доитник на два Оскари, а во 1981 година добил Златен глобус за улогата во филмот „Raging Bull“.

Меѓу предходните добитници на ова престижно признание се и Мартин Скорсезе, Стивен Спилберг, Мајкл Даглас, Ал Пачино и Барбара Страјсенд.