Рецепт за пијалок од куркума и ѓумбир за силен имунитет

Рецепт за пијалок од куркума и ѓумбир за силен имунитет

Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали и содржи бројни фитонутриенти кои имаат силни антиинфламаторни својства и го стимулираат протокот на крв и варењето на храната.


Покрај високото ниво на витамин Ц, ѓумбирот содржи магнезиум, калциум, железо, фосфор, калиум и натриум, додека куркумата, од друга страна, има антиканцерогено дејствие.
Повелете рецепт за витаминска бомба која ќе го зајакне вашиот oрганизам.

Состојки:
свеж ѓумбир (приближно 4 см)
свежа куркума (приближно 4 см)
1 лимон
1 малку бибер (за подобар ефект на куркумата)
свеж сок од портокал (по избор)
Подготовка:
Излупете ги корените од ѓумбирот и куркумата, изрендајте ги и измешајте ги со сок од лимон и бибер.
Ако вашиот пијалок е премногу кисел, додадете малку сок од портокал или мед.