Рецепт за ледено кафе

Рецепт за ледено кафе

Омилените кафулиња сè уште не ги отворија своите врати, а нашите тераси и дворови се претворија во идеални места за пиење на омилените пијалоци и впивање на секој зрак сонце, а кога ќе додадеме вкусно замрзнато кафе во целата приказна, уживањето е дефинитивно загарантирано!

Многумина избираат да го заменат своето вообичаено кафе со леденото, што не потсетува на безгрижни летни денови. Иако подготовката на овој пијалок е прилично едноставна, сепак има некои чекори што треба да ги следите доколку сакате тој да има вкус исто како во вашето омилено кафуле.

Состојки:

– 3 лажици кафе

– 750 мл млеко

– Шеќер по желба

– коцки мраз.

Подготовка: За да започнете, кафето треба да се олади, па ставете го во поголема тегла или бокал и утврдете ја количината по ваш вкус. Наполнете со ладна вода додека не ја наполните тавата или садот, а потоа покријте го и оставете го да седи најмалку 12 часа. Потоа исцедете го кафето за да го отстраните вишокот кафе. Ладно сварено кафе не заостанува зад вкусот на сварено кафе и го задржува интензивниот и пријатен вкус на кафето. Истурете една третина од ладното кафе во чаша, две третини млеко, шеќер по желба и неколку коцки мраз.