Придобивки од конзумација на црн чај

Придобивки од конзумација на црн чај

Често се слуша за придобивките од зелениот чај, но и црниот чај има свои адути.

Покрај тоа што го намалува ризикот од срцев удар, го намалува и ризикот од дијабетес.

Консумирањето црн чај може да помогне во работата на срцето, но и да го намали ризикот од мозочен удар и други болести, особено ако пиете неколку чаши на ден. Истражувањата покажуваат дека оние кои пијат околу три или повеќе шолји црн чај на ден можат да го намалат ризикот од мозочен удар до 21 процент. Можете наизменично да пиете зелен и црн чај седум дена за да можете да имате различен вкус секој ден.

Она што малку луѓе го знаат е дека црниот чај може да ви помогне и во борбата против мирисот на стапалата. Ги елиминира сите бактерии кои предизвикуваат непријатен мирис на нозете, а исто така може да ги затвори порите, така што ќе се потите помалку, што исто така ќе го минимизира мирисот. За да го користите овој домашен лек, варете две кесички чај во еден литар вода 15 минути. Потоа отстранете ги кесите и разредете го чајот со две четвртини вода. Оставете растворот да се излади малку пред да ги натопите нозете 15 минути до половина час. Треба да го правите ова секој ден додека не исчезне мирисот.

Едно истражување покажа дека постарите луѓе на медитеранските острови имаат многу мал ризик од развој на дијабетес поради постојано консумирање на црниот чај. Тие често пиеле чаша или две од овој чај дневно, а се покажало дека е ефикасен во спречување на појава на дијабетес тип 2.

Црниот чај ви помага и во зајакнување на имунитетот бидејќи има висок капацитет за апсорпција на кислород.

Конзумирајте умерена количина на овој чај дневно, тоа ќе ви помогне да го намалите стресот, советуваат експертите.