Практични и едноставни начини за согорување на голем број калории

Практични и едноставни начини за согорување на голем број калории
 •  Одберете качување по скали наместо возење со лифт.
 • Во деновите кога не тренирате или кога немате друга физичка активност одвојте 10-15 минути за правење на вежби за истегнување.
 • Секогаш обидувајте се да подигате поголема тежина во однос на вашите предходни тренинзи. На овој начин ќе станете поцврсти, ќе добиете поголема мускулна маса и ќе согорувате значително поголем број на калории.
 • Пешачете што е можно почесто во времетраење од најмалку 30 минути дневно.
 • Вметнете некој кружен тежински тренинг во вашата тренинг програма.
 • Никогаш не вежбајте сами туку секогаш вежбајте со некој друг вежбач заедно. Овој начин на вежбање секогаш ќе ве мотивира да дадете се од себе.
 •  Возете велосипед или пешачете до работа барем еднаш неделно.
 • Скокајте јаже 5-10 минути неколку пати во неделата.
 • Практикувајте повеќе сложени вежби во однос на бројот на изолациони вежби во вашиот тренинг.
 • Конзумирајте повеќе протеини за повеќе согорени калории. Протеинот како еден од главните макронутриенти има висок термички ефект кој резултира со одличен број на согорени калории додека протеинот се разгради од страна на нашиот организам.

calum-von-mogers-13-best-biceps-training-tips-graphics-3

 • Играјте некој спорт како што е кошарка или мал фудбал еднаш неделно.
 • Направете еден дополнител тренинг доколку вашата редовна тренинг програма се состои од само 3-4 тренинзи неделно.
 • Правете редовни тренинзи за нозе. Тренингот за нозе со вклучување на сложени вежби со сигурност ќе придонесе за поголем број на согорени калории.
 • Стремете се кон редовен напредок во вашиот тежински тренинг во однос на тежината и бројот на повторувања.
 •  Кога трчате надвор од теретана, како дел од кардио тренингот вметнете ги следниве вежби неколку пати. Брзо трчање 50-100 метри, потоа направете 10 склекови, потоа 100-150 метри бавно трчање проследено со 10-15 чучњеви со сопствена тежина.
 • Правете редовни прошетки со вашето куче или кучето на вашите пријатели.
 • Помеѓу секоја вежба за горниот дел од телото направете 10-15 чучњеви со сопствена тежина.
 • Направете комбинација од вежби кои вклучуваат повеќе мускулни групи одеднаш.
 • Трчајте намалку 2-3 километри неделно.
 • Пијте 1-2 чаши зелен чај дневно.
 • Не ги избегнувајте домашните физички работи.
 • Правете по една серија стомачни вежби помеѓу некои 2 две вежби од вашиот тренинг.
 • Додека сте на одмор обидете се да пливате подолго време.
 • Конзумирајте 4-5 помали оброци во текот на денот. На овој начин вашиот метаболизам ќе биде максимално активен во текот на целиот ден.

drinking-water-promo

 • Истрчајте 10 спринтови од по 100 метри и потрошете околу 400-500 калории.
 • Кога имате желба за грицкање помеѓу некој оброк тоа нека бидат бадеми, кикиритки или фстаци наместо солени грицки или чипс.
 • Практикувајте некоја форма на интервален тренинг кога трчате.
 • Заменете го вашиот редовен оброк со чинија овесни снегулки и белки од јајца.
 • Избегнувајте да јадете пред компјутер или додека лежите и гледате некој филм.
 • Одвреме на време одете на пливање.
 • Возете по еден час велосипед неделно и потрошете околу 400 калории.
 • Кога правите кардио тренинг во теретана одберете орбитрек со подвижни рачки кои ќе ги вклучат и мускулите на горниот дел од телото со цел да се овозможи поголем број на согорени калории.
 • Додадете некое парче овошје кога конзумирате протеински напиток.
 • Кога конзумирате компири или тестени употребувајте помали порции.
 • Секои 6-8 недели менувајте ја вашата тренинг програма со цел телото да биде во постојана состојба на привикнување на напорот кој се има за време на тренинзите.
 • Пијте 1-2 чаши чај дневно бидејќи тие соджат антиоксиданси кои помагаат во согорувањето на калориите.
 • Конзумирајте околу 100-200 грама месо богато со протеини во вашите главни оброци.
 • Користете поголема тежина кога правите некоја варијанта на чучњеви. Правилната форма на изведување на чучњеви во комбинација со поголема тежина ќе овозможи поголем број на согорени калории.

lais-deleon-fitness-model-body-graphic-cooking

 • Правете редовен и интензивен тренинг за стомачни.
 • Конзумирајте помалку шеќер дневно. Ограничете ја употребата на шеќер на 30-50 грама дневно.
 •  Конзумирајте некој вид на грав. Гравот има висока содржина на растителни влакна и е богат со протеини.
 • Вметнете некоја комбинација од кардио и тежински тренинг во вашата програма за вежбање.
 • Конзумирајте чисто пилешко месо наместо пржени пилешки прсти или крилца.
 • Конзумирајте поголема количина на растителни влакна.
 • Наместо млечно чоколадо јадете темно чоколадо кое соджи помалку шеќери.
 • Правете некоја варијанта на burpees движењата кои ги вклучуваат скоро сите мускули во телото.
 • Избегнувајте пржени компири во вашиот оброк, особено кога јадете надвор од дома.
 • Никогаш не го избегнувајте појадокот.
 • Практикувајте најмалку 7 часа квалитетен сон за одржување на правилен и активен метаболизам.
 • Правете комбинација од склекови и згибови во деновите кога не одите во теретана.
 • Намалете ја нервозата и стресот. Истражувањата покажуваат дека редовниот стрес го активира хормонот кортизол кој ја зголемува желбата за јадење.
 • Избегнувајте преработена храна која содржи транс масти.
 • Внимавајте на дневниот број на внесени калории.
 • Вежбајте со ластици во деновите кога не одите во теретана.
 • Кога купувате внимавајте на етикети за производите кои тврдат дека содржат многу мал број на калории.
 • Намалете го на половина одморот помеѓу секоја вежба за време на тежинскиот тренинг. На овој начин ќе овозможите поефикасен тренинг со поголем број на согорени калории.