Познати добитниците на MTV филмските награди

Познати добитниците на MTV филмските награди

Суперхеројската продукција „Avengers: Endgame“ доминираше на филмските и телевизиските награди на MTV, кои беа доделени синоќа во Санта Моника, Калифорнија.

„Avengers: Endgame“ освои 3 награди – за најдобар филм, најдобар херој (Роберт Дауни Џуниор како Тони Старк / IronMan) и најдобар негативец (Џош Бролин како Thanos).

Наградата за најдобар филм ја прими режисерот Ентони Русо, кој претстави видео пораки од Крис Хемсворт (Thor) и Роберт Дауни Џуниор. Во нивните обраќања, актерите им се заблагодарија на фановите, како и на неодамна починатата легенда на Марвел, Стен Ли и кон самиот Русо.

Во категоријата за најдобро ТВ шоу му беше доделена хит фантастичната серија „Game of Thrones“.

За најдобар вистински херој беше прогласена судијката од Врховниот суд на САД, Рут Бејдер Гинсберг – позната феминистка, која се бореше за рамноправност меѓу половите, на која е посветен номинариниот за 4 награди документарен филм „RBG“.

Наградата за најдобар документарен филм беше доделена на „Surviving R. Kelly“. Продукција во која 7 жени раскажуваат за сексуалните напади на R & B пејачот Ар Кели, доведе до отстранување на изведувачот од неговата музичка компанија и до покренување на обвиненија против него.

Наградата за најдобра претстава во филм беше доделена на Лејди Гага за „A Star is Born“. Ексцентричната пејачка и актерка не присуствуваше на церемонијата.

Признанието за најдобра изведба во ТВ шоу отиде кај Елизабет Мос за „The Handmaid’s Tale“.

Прва носителка на наградата за „најзастрашувачка“ имплементација стана Сандра Булок. Актерката ја освои наградата со нејзината изведба во „Bird Box“. Трофејот и беше врачен од израелската ѕвезда од филмот „Wonder Woman“, Гал Гадот.

Меѓу останатите наградени на филмските и телевизиските награди на MTV беа „Captain Marvel“ (најдобра екранска борба меѓу Captain Marvel (Бри Ларсон) и Minn-Erva (Гема Чан), Ник Кенон (најдобар водител), Ноа Сентинео и Лана Кондор (најдобар филмски бакнеж во „To All the Boys I’ve Loved Before“, Ноа Сентинео (пробив за „To All the Boys I’ve Loved Before“), Даниел Леви (најдобра комична изведба во „Schitt’s Creek“), спроведувањето на песната „Shallow“ во филмот „A Star Is Born“ (најдобар музички момент).

На церемонијата со специјални награди беа почестени Двејн Џонсон и Џејда Пинкет Смит.

Поранешниот кечер познат како „Карпата“ беше удостоен со наградата „Generation“. Наградата се доделува на ѕвезди, кои со разновидните инкарнации станаа миленици на филмските и телевизиските гледачи. Меѓу неговите претходни носители се Крис Прат, Роберт Дауни Џуниор, Вил Смит, Сандра Булок, Џејми Фокс, Рис Витерспун, Марк Волберг, Џони Деп, Бен Стилер, Том Круз, Џим Кери, Адам Сандлер, Мајк Маерс.

Примајќи ја наградата Двејн Џонсон изјави дека не станал миленик на публиката, со тоа што ги почитувал туѓите идеи за тоа кој треба да биде.

„Најважно е да бидете тоа што сте“, изјави 47-годишниот актер со афроамерикански и самоански корени.

Џејда Пинкет Смит беше одликувана со „Trailblazer“ наградата.

„На свој начин секој од присутните тука го отвора патот на останатите“, изјави актерката.

Водителот на церемонијата за филмските и телевизиските награди на MTV беше актерот Закари Леви, кој беше номиниран во категориите за најдобар херој и за најдобра комична изведба за „Shazam!“