Пјер Гасли освои подиум на Монца

Пјер Гасли освои подиум на Монца

Трката за Големата награда на Италија донесе неверојатни возбудувања и заврши со сензационална победа на Пјер Гасли.

Луис Хамилтон, кој стартуваше од пол позицијата, доминираше на самиот старт, но веројатно ни самиот не очекуваше дека на крајот едвај ќе дојде до бодови.

Леклер жестокот излета во 27-от круг на излезот од параболика и трката беше прекината поради црвено знаме, а Луис Хамилтон доби казна од 10 секунди во боксот.ТакаГасли ја презеде првата позиција и ја изддржа битката во последните два круга пред Карлос Саинс Јуниор во Мекларен и Ленс Строл во Рејсинг Поинт.