Паул Гасол ќе оди една година во Барса пред да каже збогум на кошарката

Паул Гасол ќе оди една година во Барса пред да каже збогум на кошарката

Тој е без клуб во НБА откако му беше раскинат договорот со Портланд, но икусниот центар не ни планира да остане во САД, негова желба е да се врати во татковината. Поточно, да потпише договор со Барселона и кариерата да ја заврши токму во клубот од каде во 2001 година замина во НБА-лигата.

„Отсекогаш сум велел дека сонувам да играм што подолго во НБА, но и еден ден да се вратам во Барселона. Желбата останува, не знам дали ќе ми се исполни, но тоа дефинитивно е интересна опција во моментов. Сакам да играм во елитно натпреврување со елитни соиграчи, Барса може да ми го овозможи ова“, изјави Гасол.