Објавени номинациите за Златен Глобус

Објавени номинациите за Златен Глобус

Денес е објавена листата на номинираните за 77-от Златен Глобус, а со тоа и официјално е отворена сезоната на филмските награди.

Доделувањето ќе биде на 5-ти Јануари 2020 година во Беверли Хилс, Калифорнија. Церемонијата ќе ја води британскиот комичар Рики Гервас познат по улогата во телевизиската серија ,,The Office’’.

Во продолжение погледнете ја листата на номинираните филмови:

Најдобар филм – драма

“1917”
“The Irishman”
“Joker”
“Marriage Story”
“The Two Popes”

Најдобар филм – мјузикл или комедија

“Dolemite is My Name”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Rocketman”

Најдобар режисер 

Bong Joon Ho, “Parasite”
Sam Mendes, “1917”
Quentin Tarantino, “Once Upon A Time In Hollywood”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”

Најдобар глумец – драма

Christian Bale, “Ford v. Ferrari”
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

Најдобра глумица – драма

Cynthio Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renee Zellweger, “Judy”

Најдобар глумец – мјузикл или комедија

Daniel Craig, “Knives Out”
Roman Griffin Davis, “Jojo Rabbit”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
Taron Egerton, “Rocketman”
Eddie Murphy, “Dolemite Is My Name”

Најдобра глумица – мјузикл или комедија

Awkwafina, “The Farewell”
Ana de Armas, “Knives Out”
Beanie Feldstein, “Booksmart”
Emma Thompson, “Late Night”
Cate Blanchett, “Where’d You Go Bernadette”

Најдобар глумец – споредна улога

Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon A Time In Hollywood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”

Најдобра глумица – споредна улога

Annette Benning, “The Report”
Margot Robbie, “Bombshell”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Story”

Најдобро сценарио

“Marriage Story”
“Parasite”
“The Two Popes”
“Once Upon A Time In Hollywood”
“The Irishman”

Најдобра оригинална филмска музика

“Motherless Brooklyn”
“Little Women”
“Joker”
“1917”
“Marriage Story”

Најдобра оригинална песна

“Beautiful Ghosts” – CATS
“I’m Gonna Love Me Again” – Rocketman
“Into the Unknown” – Frozen 2
“Spirit” – The Lion King
“Stand Up” – Harriet

Најдобар долгометражен анимиран филм

“Frozen 2”
“The Lion King”
“Missing Link”
“Toy Story 4”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”

Најдобар странски филм

“The Farewell”
“Les Misérables”
“Pain and Glory”
“Parasite”
“Portrait of a Lady on Fire”

Најдобра телевизиска серија – драма

“Big Little Lies”
“The Crown”
“Killing Eve”
“The Morning Show”
“Succession”

Најдобра телевизиска серија – комедија

“Barry”
“Fleabag”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“The Politician”

Најдобра мини серија или телевизиски филм

“Catch-22”
“Chernobyl”
“Fosse/Verdon”
“The Loudest Voice”
“Unbelievable”

Најдобар глумец во телевизиска серија – драма

Brian Cox, “Succession”
Kit Harington, “Game of Thrones”
Rami Malek, “Mr. Robot”
Tobias Menzies, “The Crown”
Billy Porter, “Pose”

Најдобра глумица во телевизиска серија – драма
Jennifer Aniston, “The Morning Show”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Nicole Kidman, “Big Little Lies”
Reese Witherspoon, “The Morning Show”
Olivia Colman, “The Crown”