Нов хит зимски напиток: Топло чоколадо со шлаг од кокос

Нов хит зимски напиток: Топло чоколадо со шлаг од кокос

Не познаваме личност на која што топлото чоколадо не и е на самиот врв на омилените пијалоци. Ниту една зима не може да помине без овој вкусен пијалок.

Топлото чоколадо е идеален пијалок за загревање во ладни денови. Со додавање на зачини како цимет, морско оревче, сушен портокал, ѓумбир, ова топло чоколадо ќе донесе насмевка на вашето лице.

Ви претставуваме рецепт за највкусното топло чоколадо со шлаг од кокос:

Состојки:

-1 + ½ чаши кокосово млеко (конзервиранo)

– 1 чаша бадемово млеко

-1 лажица какао во прав

-2 лажици јаворов сируп

-50 гр црно чоколадо

-2 лажички пченкарен скроб (густин)

-4 лажици вода

-1 лажичка екстракт од ванила

-Една сол

-Зачини по желба: цимет, морско оревче, ѓумбир …

-крем од конзерва кокосово млеко.

Подготовка:

Од конзервата со кокосово млеко извадете две лажици. Остатокот измешајте го и ќе добиете густо млеко. Ставете го добиеното млеко во тенџере за готвење заедно со бадемово млеко, какао во прав, јаворов сируп, темно чоколадо, сол и ванила. Мешајте со жица за матење додека не зоврие. Измешајте го скробот со вода додека не се раствори во водата, а потоа додадете во зовриената смеса и мешајте со жица за матење уште една минута, две, додека не се исцеди. Изматете го кремот од кокос со миксер за да добиете шлаг пена. Ако сакате, додадете малку екстракт од ванила и промешајте уште една минута. Сервирајте топло чоколадо во чаши, додадете го добиениот шлаг и изрендајте го чоколадото одозгора.

На здравје!