Незаслужена победа на Хамилтон за ГН на Русија!

Незаслужена победа на Хамилтон за ГН на Русија!

Луис Хамилтон е на чекор до освојување на нова титула светски шампион во Формула 1.

Сето ова по денешната победа на ГН на Русија која се возеше на патеката во Сочи. Хамилтон победи благодарение на срамната одлука на Мерцедес од каде наредија нивниот втор возачи Валтери Ботас кој безмалку цела трка водеше, да го препушти челното место на Луис.

Со денешната победа, Хамилтон сега ја зголеми предноста во однос на Себастијан Фетел на 50 поени.