Најживописните улици на Земјата

Додека во некои градови постојат обични и тмурни градби, некои области се збогатени со фасади во боите на виножитото што внесуваат позитивност во животот. Во продолжение проследете дел од најживописните улици на Земјата.

1. Ел Каминито (Буенос Аирес, Аргентина)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Областа Ла Бока во Буенос Аирес првично била дом на голема емигрантска популација. Денес, таму постои работничка класа којашто е позната по уличната уметност. Главната пешачка патека, ел Каминито, е дел каде што постојат разнобојни згради преполни со изведувачи, уметници и кафулиња на отворено.

2. Стариот град Колмар (Франција)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Овој град изгледа како да е директно извлечен од бајките. Уникатната архитектура вклучува светли француски ролетни и германските половични градби од дрво, покажувајќи ни две различни култури споени во едно. Низ стариот дел може да се забележи и канал, поради што овој град го добил прекарот „Мала Венеција.“

3. Најхаувен (Копенхаген, Данска)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Шарените фасади на оваа улица се едни од најпознатите во цела Европа. Интересно е тоа што во една од овие згради некогаш живеел Ханс Кристијан Андерсен.

4. Улица на виножитото (Чарлстон, Јужна Каролина)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Оваа улица ќе ви го подобри денот. Низата од тринаесет пастелни грузиски куќи е една од најпосетуваните знаменитости на градот.

5. Стариот град Шавен (Мароко)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Овој мал северен град во Мароко е опкружен со планини и е познат по својата мешавина од шпанска и муслиманска архитектура, покриена со нијанси на сина боја. Се смета дека бојата е воведена од еврејските имигранти, коишто го обоиле градот за да ги имитираат небото и рајот.

6. Улица на бонбоните (Њуфаунланд, Канада)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Можеби ќе помислите дека студените зими во Канада се депресивни, но не и ако живеете на оваа улица. Овој дел од градот Свети Џонс е обложен со прекрасни куќи обоени во црвена, сина, жолта и боја на лаванда. Не е изненадувачки што ова е најфотографираното место во Канада.

7. Лас Палмитас (Пачука, Мексико)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Мексиканската влада спонзорирала проект за урбано уредување, со што го претвориле ова место рај за уличната уметност. Како резултат на проектот, околу 2.000 домови биле трансформирани во анимирани јавни уметнички изложби.

8. Пасеа Џервасони (Валпараисо, Чиле)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Бојата е многу значајна во овој пристанишен град на централниот брег на Чиле. Тесните, ридски улици нудат прекрасна глетка. Тука може да се видат огромни графити и згради со светло обоени фасади.

9. Пазарен плоштад (Варшава, Полска)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Овој дел е исполнет со светли згради во весели бои коишто датираат од 13-тиот век. Голем дел од стариот градски плоштад бил уништен за време на Втората светска војна, а потоа бил целосно реконструиран.

10. Фондамента Понтинело (Бурано, Италија)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Островот Бурано, градот на уметниците и рибарите, е интересен поради куќите обоени во боите на виножитото што се наоѓаат покрај смарагдно зелениот канал. Се смета дека рибарите ја почнале традицијата на боењето на куќите со цел да си помогнат да ги идентификуваат нивните домови.

11. Ру Кремиу (Париз, Франција)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Оваа улица е една од најдобро чуваните тајни на Париз… и оние коишто го откриле ова се надеваат дека тоа ќе остане така!

12. Бо Каап (Кејптаун, Јужноафриканска Република)

Неодоливо: Најколоритните улици коишто постојат на земјата

Овој првенствено муслимански дел се трансформирал по апартхејдот, кога жителите одлучиле да го обојат со различни прекрасни бои. Денес е популарна туристичка атракција, добро позната по обоените куќи изградени на мали улици со калдрма.