Model 3 на Тесла е сеуште лидер кај електричните автомобили

Model 3 на Тесла е сеуште лидер кај електричните автомобили

Електричниот Tesla Model 3 го замени Volkswagen Polo во септември од првото место на списокот со најпродавани автомобили во Холандија. Во септември, Холанѓаните купиле 5.768 примероци од Model 3, според најновите податоци од здружението на дилери на моторни возила во земјата. Со толку голем интерес на клиентот за Model 3, Тесла беше најпопуларна марка за автомобили во Холандија во септември, пренесува Autonews Europe.

Препорачаната цена за продажба на американски електричен седан во Европа е 43.390 €, со исклучок на субвенциите кои варираат од земја до земја. Моделот 3 на продажба на европскиот пазар има 386 км автономија, што му дава на овој автомобил значајна предност пред своите конкуренти.

Сепак, најприфатливиот модел на Tesla наскоро ќе добие сериозен ривал во форма на електричен VW ID.3, кој пристигнува во изложбените салони на почетокот на 2020 година по почетна цена од околу 30,000 € и автономија од 330 км.

Tesla Model 3 во моментов е најпродаваниот автомобил во Норвешка. Поточно, во третиот квартал на 2019 година во земјава се продадоа 3.300 единици на моделот, 900 повеќе од второпласираниот Голф.