Михаел Шумахер сакал да му биде менаџер на својот син

Михаел Шумахер сакал да му биде менаџер на својот син

Легендарниот Ф1 пилот Михаел Шумахер, планирал да ја продолжи доминацијата во Ф1, со тоа што неговиот син Мик ќе го води кон трофеј.

Но несреќата на француските алпи очигледно му ги променија плановите на некогаш големиот ф1 ас и седумкратен шампион.

Поранешниот менаџер на Шумахер ја раскажа приказната, Вили Вебер рече:

Михаел беше нервозен околу влегувањето на синот во Ф1. Дури сакаше да му биде и менаџер. Тоа ќе беше перфектна приказна од овој спорт. Би уживал во таа работа – тврди Венгер.

Синот на седумкратниот Ф1 шампион, неодамна седна во болидот на Ферари, каде имаше одредени тестирања, а моментално се натпреварува во Ф2.