Mercedes или Ferrari? Кој е важи за побрз?

Mercedes или Ferrari? Кој е важи за побрз?

Моментлано важи за најдобриот Формула 1 возач кој има пет шампионски титули, Луис Хамилтон го откри своето мислење за болидите за оваа сезона. Според него, болидите на Ferrari се побрзи и поснажни.

Болидите на Ferrari имаат различен додаток на агрегатот  кој им дава моќност. Иако во овој момент Луис Хамилтон е во поголема предност од своите конкуренти, сепак сеозната не е готова и има уште доста трки до крај.

Ако навистина Ferrari се помоќни толку од Mercedes, не очекува повозбудлива сезона.