Мемоарите на Мишел Обама излегуваат во ноември

Мемоарите на Мишел Обама излегуваат во ноември

Мемоарите на поранешната американска прва дама Мишел Обама, една од најочекуваните книги во претходните години, ќе се појави на 13-ти ноември.

Таа напиша на Твитер дека книгата, која ќе биде објавена една недела по изборите за американскиот Конгрес, се вика „Becoming”.

Мишел и нејзиниот сопруг, поранешен американски претседател Барак Обама, минатата година постигнаа заеднички договор со издавачкта куќа Penguin Random House. Проценките се дека двете ќе заработат околу 30 милиони долари.

Мемоарите на поранешната прва дама на Соединетите Американски Држави обично се продаваат добро, а се очекува книгата на Мишел Обама да биде голем комерцијален и културен настан. Досега, таа ја напиша единствената книга за градинарството, во 2012 година.

Барак Обама, чии книги “Соништа на татко ми” и “храброста на надежта” продадени во милиони примероци, сè уште не откриваат кога ќе се појават неговите мемоари. Се очекува дека во таа книга тој се фокусира на осум години поминати во Белата куќа.