Македонските репрезентативци до 19 години подобри од Швајцарските!

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години со победа ги започна натпреварите од квалификацискиот турнир за пласман во УЕФА Елитна рунда за Европско првенство победувајќи ја Швајцарија со 2-1, иако на полувремето имаа негатива од 1 разлика.

Швајцарците поведоа со голот на Филип Угриниќ во 33.минута поведоа со 1-0, меѓутоа македонските фудбалери во второто полувреме брзо се вратија. Изедначувањето дојде во 56.минута преку Трајановски. Само пет минути подоцна беше досуден пенал за црвено-жолтите кој го реализира Атанасов за победа на Македонија од 2-1.

Во вториот меч од оваа група Белгија го совлада Лихтенштајн со 3-0.

Пласман во Елитната група ќе обезбедат двете прво пласирани селекции.