Македонските ракометари ќе добијат 100.000 евра ако дојдат до полуфиналето на ЕП

Македонските ракометари ќе добијат 100.000 евра ако дојдат до полуфиналето на ЕП

Во пресрет на големите возбудувања и нашиот настап на Европското првенство во Хрватска, Ракометната федерација на Македонија (РФМ) најави парични премии за остварен успех на овој шампионат.

Имено пред поаѓањето за Хрватска, на завршниот состанок на управата и стручниот штаб на Ракометната Федерација на Македонија со македонските репрезентативци биле најавени следниве премии:

Македонија во првата фаза ќе игра во групата Ц во Загреб, а противници ни се актулениот шампион Германија, бронзената од последниот мундијал Словенија и селекцијата на Црна Гора.