Листа на добитницити на БАФТА наградите

Листа на добитницити на БАФТА наградите

Наградите на Британската академија за филмска и телевизиска уметност беа доделени во Лондон.

Листата на наградени и номинирани изгледа вака:

  • Најдобар филм:

“Call Me By Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“The Shape Of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Добитник)

  • Најдобар британски филм

“Darkest Hour”

“The Death Of Stalin”

“God’s Own Country”

“Lady Macbeth”

“Paddington 2”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

  • Прв настап на британскиот писател, режисер и продуцент :
Foto: EPA/Andy Rain

“The Ghoul Gareth Tunley”

“I Am Not A Witch” 

“Jawbone Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)

“Kingdom Of Us”

“Lady Macbeth”

  • Најдобар филм на странски јазик:

“Elle”

“First They Killed My Father”

“The Handmaiden” 

“Loveless”

“The Salesman”

  • Најдобар документарен филм:

“City Of Ghosts”

“I Am Not Your Negro” 

“Icarus”

“An Inconvenient Sequel”

“Jane”

  • Најдобар анимиран филм:

“Coco” 

“Loving Vincent”

“My Life As A Courgette”

  • Режија:
Foto: EPA/Andy Rain

“Blade Runner 2049” Denis Villeneuve

“Call Me By Your Name” Luca Guadagnino

“Dunkirk” Christopher Nolan

“The Shape Of Water” Guillermo Del Toro 

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Martin Mcdonagh

  • Најдобро оригинално сценарио:

“Get Out” Jordan Peele

“I, Tonya” Steven Rogers

“Lady Bird” Greta Gerwig

“The Shape Of Water” Guillermo Del Toro, Vanessa Taylor

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Martin Mcdonagh

  • Најдобро адаптирано сценарио:

“Call Me By Your Name” James Ivory 

“The Death Of Stalin” Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

“Film Stars Don’t Die In Liverpool” Matt Greenhalgh

“Molly’s Game” Aaron Sorkin

“Paddington 2” Simon Farnaby, Paul King

  • Најдобра глумица:

Annette Bening, “Film Stars Don’t Die In Liverpool”

“Frances Mcdormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” 

Margot Robbie, “I, Tonya”

Sally Hawkins, “The Shape Of Water”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

  • Најдобар глумец:
Foto: EPA/Andy Rain

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Gary Oldman, “Darkest Hour” 

Jamie Bell, “Film Stars Don’t Die In Liverpool”

Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

  • Најдобра споредна глумица:

Allison Janney, “I, Tonya” 

Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Lesley Manville, “Phantom Thread”

Octavia Spencer, “The Shape Of Water”

  • Најдобар спореден глумец:

Christopher Plummer, “All The Money In The World”

Hugh Grant, “Paddington 2”

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” 

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

  • Најдобра музика:

“Blade Runner 2049”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Phantom Thread”

The Shape Of Water”

  • Најдобра монтажа:
Foto: EPA/Andy Rain

“Baby Driver” 

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk Lee Smith”

“The Shape Of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

  • Ѕвезда во подем:

Daniel Kaluuya 

Florence Pugh

Josh O’Connor

Tessa Thompson

Timothée Chalamet

  • Шминка и фризура:

“Blade Runner 2049”

“Darkest Hour” 

“I, Tonya”

“Victoria & Abdul”

“Wonder”

  • Најдобар костим:

“Beauty and the Beast”

“Darkest Hour”

“I, Tonya”

“Phantom Thread” 

“The Shape of Water”

  • Најдобра музика:
Foto: EPA/Andy Rain

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk” 

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

  • Најдобри визуелни ефекти:

“Blade Runner 2049” 

“Dunkirk”

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

“War for the Planet of the Apes”