Лаура Робсон го преживеа масакарот во Лос Анџелес

Британската тенисерка Лаура Робсон се најде во средината на масакрот во Лас Вегас, каде што повеќе од 50 луѓе загинаа, а повеќе од 200 луѓе беа повредени.

Напаѓачот идентификуван од страна на полицијата како 64-годишниот Стивен Педо отвори излив на оган на Лас Вегас музички фестивал.

Меѓу нив беше и младата британска тенисерка, поранешен играч на листата на WTA, кој ги информираше навивачите дека не е повредена во нападот.

“Јас сум во ред, бевме на сред нападот … Во почетокот звучеше како огномет, но тогаш сите почнаа да трчаат. Тоа беше страшно” – напиша таа на Twitter.

Полицијата уби еден напаѓач и најави дека во потрага по жена по име Мерилин Дени, која беше со него во собата и се верува дека била во казиното за време на нападот. Нејзината лична карта била пронајдена веднаш до телото на Педо.