Кејти Пери е најплатената пејачка за 2018 година

Кејти Пери е најплатената пејачка за 2018 година

Кејти Пери е прва на топ 10 листата најплатени пејачки за 2018 година на „Форбс“, со што ја симна Бијонсе од престолот по тригодишна доминација.

Пери годинава заработила 83 милиони долари, од кои 20 милиони за своето учество во жирито на емисијата „Американски идол“, како и нешто над милион долари за секој настап.

Најплатените десет се следните:

1. Кети Пери ($83 Милиони)

2. Тејлор Свифт ($80 милиони)

3. Бијонсе ($60 милиони)

4. Пинк ($52 милиони)

5. Лејди Гага  ($50 милиони)

6. Џенифер Лопез ($47 милиони)

7. Ријана ($37.5 милини)

8. Хелен Фишер ($32 милиони)

9. Селин Дион ($31 милиони)

10. Бритни Спирс ($30 милиони)