Канзас Сити го освоија Суперболот после 50 години

Канзас Сити го освоија Суперболот после 50 години

Екипата на Канзас Сити Чиефс е освојувач на 54. Издание на Супербол откако во Мајами го победија Сан Франциско 49ерс со резултат 31:20.

До втората титула во историјата Канзас стигна благодарение на големиот пресврт во последната четвртина. Тимот од Канзас до победата стигна така што во последните седум минути успеа да направи дури три тачдауини за конечние 31:20 и титула после пост од 50 години.

Патрик Махомес стана најмладиот играч во историјата на НФЛ кој бил избрал за МВП на сезоната и МВП на Суперболот.