Канје Вест официјално претседател на САД

Канје Вест официјално претседател на САД

Канје Вест се квалификуваше за место на гласачкото ливче во Јута, САД на претседателските избори во ноември како независен кандидат.

Вест собрал 1.000 потписи на регистрирани гласачи потребни за место на гласачкото ливче. Вест, кој го поддржуваше републиканскиот претседател Доналд Трамп, објави минатиот месец дека се разделил со Трамп и дека ќе започне своја претседателска кампања.

На 15 јули тој ја предал документацијата на Федералната изборна комисија.

Покрај Јута, Вест се кандидираше и во Арканзас, Оклахома и Колорадо.