Избран е најдобриот фудбалер на светот за 2019 година

Избран е најдобриот фудбалер на светот за 2019 година

 „France foodball“ спроведе анкета за најдобар фудбалер на светот за 2019 година.

Аргентинскиот гениј Лионел Меси доби поголем број на гласови од дефанзивецот на Ливерпул Вирџил Ван Дајк и со тоа по рекорден њестти пат ја освои „Златната топка“  за најдобар светски фудбалер на годината.

Најголемиот ривал на Лео во последните 10 години, Кристијано Роналдо, заврши на третото место. Сепак, Португалецот не присуствуваше на церемонијата во Париз, откако избра да остане во Италија за доделувањето на Калчо наградите.

Меси цел ден беше во центарот на вниманието и сè навестуваше дека тој ќе биде број 1.