Хамилтон стартува од пол позиција утре во Малезија!

Хамилтон стартува од пол позиција утре во Малезија!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата во утрешната трка за ГН на Малезија.

Хамилтон најбрзиот круг во квалификациите го премине за минута и 30,076 секунди.

Зад него е Кими Рајконен кој беше само 0,045 побавен, а потоа следуваат Ферштапен, Рикиардо, Ботас и останатите.

Најголемиот конкурент на Хамилтон, Себастијан Фетел од Ферари, се почесто потфрла поради проблемите со моторот и не излезе на стазата.

Трката за ГН на Малезија во Ф1 ќе стартува во недела во 9 часот.

Хамилтон води во генералниот пласман со 263 бодови, 28 повеќе од второпласираниот Фетел.