Гвардиола купува голман!

Гвардиола купува голман!

Пеп Гвардиола очигледно сака неговиот Манчестер Сити да биде добро покриен на голманската позиција.

Манчестер Сити минатото лето го продаде талентираниот чувар на мрежата Ангус Гун за 13.5 милиони фунти, но Граѓаните останаа добро покриени.

На Етихад моментално се Едерсон, Клаудио Браво и Муриќ. Браво е повреден, но Едерсон и Муриќ се сосема доволни за Сити.

Сепак, тоа не ги спречи Граѓаните и Гвардиола да договорат нов чувар на мрежата.

Како што пренесуваат британските медиуми, Сити го договори трансферот на 23-годишниот Американец, Зак Стефен, инаку голман на Колумбус Крев.

Наводно, овој трансфер ќе се реализира во јануари, а Сити за овој чувар на мрежата ќе плати 7.5 милиони фунти.