Глумицата од “Игра на тронови” ги покажа лузните од бичување

Глумицата од “Игра на тронови” ги покажа лузните од бичување

Глумицата Есме Бјанко која во мегапопуларната серија “Игра на Тронови” ја игра улогата на проститутката Рос, проговори за насилството во врските и покажала лузни од бичувањето на грбот.

“Ова е мојот грб. Повредите кои ги гледате се вистински, а настанале така што ме бичуваа во името на “уметноста”. Некогаш оваа фотографија ја гледав со гордост, бидејќи сметав дека тоа е доказ на верност кон мојот злоставувач. Денес ја гледам со страв. Иако оттогаш поминаа многу години, сè уште имам ПТСП, а кошмарите кои ги имам поради тоа се сè полоши”, напиша таа.

View this post on Instagram

1/2 This is my back. The injuries you see are real. The whipping that gave me these wounds was filmed in the name of “art”. I used to look at this photo with pride because I thought it was a sign of great devotion to my abuser. Now I look at it with horror. Despite the many years that have passed since this happened my night terrors and PTSD symptoms continue to get worse. I am a domestic violence survivor and #IAmNotOk 2/2 This photo was taken on my birthday many years ago. The night before I had been locked in the bedroom alone and had not slept. I was surviving on very little food and was physically and mentally exhausted – I often wasn’t allowed to sleep. In this photo my boyfriend is giving me my birthday present. Despite the plastered on smile I can see the emptiness and fear in my eyes. We went for dinner later and he spent the whole evening berating me because he didn’t want to go out. I was not ok then and #IAmNotOk now

A post shared by Esmé Bianco (@esmebianco) on

Објавила и фотографија од себе во младоста и опишала што сè се крие зад таа фотографија.

“Оваа фотографија е од мој роденден пред многу години. Ноќта претходно бев заклучена во соба, бев сосема сама и не спиев. Во тоа време јадев малку и често ми беше забрането да спијам, бев сосема исцрпена психички и физички. На оваа фотографија момчето мое ми дава подарок. Иако имам насмевка на лицето, гледам празнина и страв во своите очи”, додаде таа.

Есме на тој начин им се придружи на жртвите на злоставување кои своите приказни јавно ги изнесуваат како дел од #IAmNotOk движењето.