Дерби на „Енфилд“: Битка за пласман во ЛШ

Дерби на „Енфилд“: Битка за пласман во ЛШ

Челзи игра солидно од доаѓањето на Томас Тухел. Сепак, вистинскиот испит е вечерва. Му гостуваат на Ливерпул, кој е во една од најголемите резултатски кризи. Иако на последниот меч победија против Шефилд, Ливерпул претходно врза четири порази. Ова ќе биде битка за позициите кои носат пласман во ЛШ, бидејќи се чини дека Манчестер Сити со големи чекори оди кон титулата и нема конкуренција.

За вечерва кај Ливерпул нема да играат Гомес, Матип, Хендерсон, Ван Дајк, додека под знак прашалник е Жота. Кај Челзи под знак прашалник се Тиаго Силва и Абрахам. Мечот се игра со почеток во 21:15 часот.

Nhận định bóng đá Liverpool vs Chelsea | 03h15 ngày 5/3