Де Лихт сепак ја одбрал Барселона?!

Де Лихт сепак ја одбрал Барселона?!

Талентираниот дефанзивец на Ајакс, Матијас де Лихт, решил каде ќе ја продолжи својата кариера. Ова го тврди неговиот соиграч, голманот Андре Онана.

Голманот на Ајакс тврди дека Де Лихт од наредната сезона ќе го носи дресот на Барселона. Наводно, 19-годишниот дефанзивец решил да го следи примерот на две години постариот Френки де Јонг, кој веќе потпиша договор со Каталонците вреден 75 милиони евра.

„Де Лихт сака да игра за Барселона. Неколкупати сме разговарале на таа тема, исто како што сум разговарал и со Де Јонг“, рекол Онана.

Инаку, Нигериецот е производ на славната академија на Барселона, „Ла Масија“.

Инаку, во Барселона не го кријат интересот за Де Лихт, но се шпекулира дека во своите редови би сакале да го видат и двата клуба од Манчестер, Сити и Јунајтед, односно Реал Мадрид, Баерн Минхен и Јувентус.