Дали постојано се чувствувате лошо? Седум начини како да се справите со тоа!

Дали постојано се чувствувате лошо? Седум начини како да се справите со тоа!
Правилна исхрана
 
Ние сме тоа што го јадеме. Нашата исхрана директно влијае на количината на течност во нашето тело и затоа е важно да внесуваме состојки како што се лимон, портокал, папаја, јаболко, зелен чај, ѓумбир, аспарагус и секако целер, кој е диуретик, во нашата секојдневна рутина.

Многу седење (како начин на живот), лошo варење на храната, хормонални нарушувања и стрес се некои од факторите одговорни за чувството на надуеност во стомакот и нозете. Покрај тоа, доаѓањето на пролетта и наглото покачување на температурата е уште една причина да почувствувате како вашето тело е отечено и помалку „функционално“.

Се разбира, постојат начини како да се намали подуеноста и да се елиминира болката со промена на неколку едноставни работи во вашата секојдневна рутина. Откриваме стручни совети кои ќе ви помогнат да се опуштите:

Започнете да вежбате

Многу пати, отокот што го чувствуваме е последица на недоволно движење. Неподвижноста фаворизира задржување на течности и нè води кон еден маѓепсан круг на летаргија која се влошува од ден на ден. Значи, ако не сте љубител на јога, зумба или возење велосипед, најдобро е да започнете да пешачите, барем половина час на ден. Колку повеќе миљи поминувате дневно, толку помалку надуени ќе се чувствувате.

Не јадете пред компјутер

Мултитаскинг – работа на далечина, домашна работа, готвење итн. – честопати нè води да јадеме набрзина пред екранот. Во повеќето случаи, проблемот со надуеност во стомакот започнува со акумулирани гасови, за кои е одговорно брзото џвакање и брзата храна без да се размислува за секој залак.

Правилна исхрана

Ние не сме  што го јадеме. Нашата исхрана директно влијае на количината на течност во нашето тело и затоа е важно да внесуваме состојки како што се лимон, портокал, папаја, јаболко, зелен чај, ѓумбир, аспарагус и секако целер, што е диуретик, во нашата секојдневна рутина.

Проблем со кафето

Всушност, кафето не е одговорно за било каков оток кој го чувствуваме. Кофеинот ја активира циркулацијата на крвта и го намалува појавувањето на целулит. Сепак, проблемот лежи во шеќерот коој го додаваме на кафето. Ако успеете да го елиминирате шеќерот, ќе елиминирате една од причините што предизвикуваат надуеност.

Масажа дома

Отекување на нозете е нормална работа. Еден од начините да се избегне тоа е омилената серија да ја пратите со масажа, со неколку капки масло од лаванда, лимон или портокал. Масирајте ги стапалата, зглобовите и рацете. Можете исто така да користите кафе за пилинг на сува кожа со кружни движења.

Масажа на лимфниот систем

Масажата на лимфното ткиво е еден од најефикасните начини да се намали телесната течност и да се избегне задржување на течности. Изберете експерт и искористете ги позитивните аспекти на оваа масажа.

Избегнувајте зачини

Прекумерната консумација на сол и зачини веројатно ќе предизвика задржување на течности. Добро е да откриете начини кои ќе ви помогнат да ја замените солсо други ароматични супстанции кои не спречуваат отстранување на токсините од телото.