Вип ја одржа втората годишна конференција „Women in Digital“Настани

Вип ја одржа втората годишна конференција „Women in Digital“

Во организација на телекомуникациската компанија Вип,  се одржа втората годишна конференција „Жената во дигиталната ера“ („Women in Digital vol.2“). Под…

Незапамтен интерес за првиот соло концерт на Влатко Лозановски во СкопјеМузика и филм

Незапамтен интерес за првиот соло концерт на Влатко Лозановски во Скопје

Драги пријатели, Задоволство ни е да ја споделиме со Вас актуелната состојба околу концертот на Лозано во Скопје. Имено, како…

Познати сите детали за Ohrid Calling 2019Настани

Познати сите детали за Ohrid Calling 2019

Драги пријатели, Со навистина огромно задоволство сакаме да Ви го најавиме досега најголемиот проект на Авалон Продукција во нашата 26…

Дали нѐ очекува уште една промена на име: Менструација ќе се преименува во „фемструација“ или „женструација“Настани

Дали нѐ очекува уште една промена на име: Менструација ќе се преименува во „фемструација“ или „женструација“

По објавување на информацијата дека највлијателните женските лоби здруженија од Европа се изборија за менување на зборот „менструација“ во „фемструација“…

„Менструација“ ќе стане „фемструација“ – голема победа за феминистките ширум светотНастани

„Менструација“ ќе стане „фемструација“ – голема победа за феминистките ширум светот

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, 8 Март, силното женско лоби извојува уште една победа: зборот „менструација“ ќе влезе…

Oбединети дизајнери од Европа на 19-тиот Моден викенд во СкопјеНастани

Oбединети дизајнери од Европа на 19-тиот Моден викенд во Скопје

Во рамки на богатата програма што ќе се одржи од 29.03 до 31.03 во поранешната печатница на НИП „Нова Македонија”,…

МАКЕДОНСКАТА МОДА ОД МИНАТОТОНастани

МАКЕДОНСКАТА МОДА ОД МИНАТОТО

По повод меѓународниот ден на жената, 8-ми март, Скопје Сити Мол во соработка со Ансамбл Македонија, ја организираат првата јавна…

“Златна Рамка” –  ревија на македонски филмови од минатата календарска годинаНастани

“Златна Рамка” – ревија на македонски филмови од минатата календарска година

Викендов во МКЦ се прикажуваат 25 македонски филмови-краткометражна, документарна, долгометражна и анимирана продукција од 2018 година. Годинава за прв пат…

МАКЕДОНСКАТА МОДНА ДИЗАЈНЕРКА МАЈА КИКИРИИТКОВА ПОВТОРНО СЕ ВРАЌА НА МОДНАТА СЦЕНАНастани

МАКЕДОНСКАТА МОДНА ДИЗАЈНЕРКА МАЈА КИКИРИИТКОВА ПОВТОРНО СЕ ВРАЌА НА МОДНАТА СЦЕНА

Елеазар е новиот проект на Маја Кикириткова Трајковски со кој се враќа на модната сцена во Македонија. По неколку годишна…

Кое зимско Битолско чупе си ти?Настани

Кое зимско Битолско чупе си ти?

Дали уживате во зимските авантури или, пак, повеќе сакате снегот да го гледате од прозорецот и да уживате во домашна…