Онлајн дискусија #3: Музиката во македонскиот игран филмНастани

Онлајн дискусија #3: Музиката во македонскиот игран филм

17-ти јуни 2020 (среда), 18:00 часот Модератор на дискусијата: Ѓорги Пулевски  Гостин на дискусијата: д-р Александар Трајковски Oткако звукот и…

Што ќе правите неделава?Настани

Што ќе правите неделава?

Повелете во Public Room на ручек со некоја драга личност или едноставно понесете го лаптопот и уживајте во работењето! Ве…

Независните филмски работници добија рамноправна субвенцијаНастани

Независните филмски работници добија рамноправна субвенција

Независните филмски работници и официјално добија рамноправна субвенција во рамките на изгласаната Уредба на вчерашната владина седница со која законски…

5Џ иницијатива на дискографската куќа ПМГЏЕЗНастани

5Џ иницијатива на дискографската куќа ПМГЏЕЗ

Фразата “Нов “Бран” е повторно актуелна во македонското музичко секојдневие, но овој пат е фокусирана на вибрантната млада џез сцена…

Запознајте го Матео Матоски – Боки од ТВ серијата „Зоки Поки“Настани

Запознајте го Матео Матоски – Боки од ТВ серијата „Зоки Поки“

Почнувајќи од 4 мај, во 20:15 часот на првата програма на МРТ, серијата ќе се емитува секој понеделник и четврток,…

Oстајте да помини фичото,  не се туркајте, држете растојаниеНастани

Oстајте да помини фичото, не се туркајте, држете растојание

Идејата и целта на уметничката акција е на креативен начин да ги предупреди граѓаните од неопходноста да се одржува физичко…

Објавена книгата „ВО ВРЕМЕ НА ЕПИДЕМИЈА“ од Паоло ЏорданоНастани

Објавена книгата „ВО ВРЕМЕ НА ЕПИДЕМИЈА“ од Паоло Џордано

„Македоника литера“ ја објави книгата на познатиот италијански писател Паоло Џордано „Во време на епидемија“, во превод од италијански јазик…

Меѓународен ден на танцот 29 април 2020Настани

Меѓународен ден на танцот 29 април 2020

Светската порака по повод Меѓународниот ден на танцот – 29 април 2020  Григориј Вујани Макома – танчер, актер, кореограф, танцов…

Националната галерија ја споделува уметноста на децата кои се заблагодаруваат на нашите херои за целата напорна работа!Настани

Националната галерија ја споделува уметноста на децата кои се заблагодаруваат на нашите херои за целата напорна работа!

Ако имате деца дома и им е досадно, еве одлична активност да ја поттикнеме нивната креативност.  И покрај тоа што…

Македонски познати лица во новата кампања на Моден Викенд СкопјеМода и убавина

Македонски познати лица во новата кампања на Моден Викенд Скопје

Ѕвездата Јана Бурческа, писателката Ксенија Николова, дизајнерката Стефанија Насеска и ракометарката Викторија Пеовска, сочинуваат мал дел од протагонистите во мултимедијалниот…