Ново ЕР на групата ПеријаНастани

Ново ЕР на групата Перија

Mинатиот петок (17.04.2020) излезе јубилејното 50-то издание на независниот музички издавач Шарла. Се работи за првото официјално ЕР издание на…

ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИТЕ РАБОТНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА едногласно ги поддржа мерките за спас на филмската фела и македонската кинематографијаМузика и филм

ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИТЕ РАБОТНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА едногласно ги поддржа мерките за спас на филмската фела и македонската кинематографија

На последното собрание на „Друштво на Филмските Работници на Македонија“, помеѓу останатото, беа  разгледувани и мерките донесени од страна на Агенцијата…

„Што е филм? Попис 2.0“ за врските меѓу технолошкото, културното и политичкотоМузика и филм

„Што е филм? Попис 2.0“ за врските меѓу технолошкото, културното и политичкото

Музејот на современата уметност – Скопје од денеска, па се до 23 јули, започнува со онлајн филмска програма „Што е…

Скопје Сити Мол докажува како може безбедно да се пазарува во голем трговски центарНастани

Скопје Сити Мол докажува како може безбедно да се пазарува во голем трговски центар

Повеќе обезбедување, средства за дезинфекција, утврдени правила за движење и за одржување растојание. Речиси еден и пол месец откако почна…

СКОПЈЕ СИТИ МОЛ Е ПРВ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР НАГРАДЕН СО МЕЃУНАРОДЕН СЕРТИФИКАТ ЗА ИСПОЛНУВАЊЕ НА УСЛОВИТЕ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА COVID-19Настани

СКОПЈЕ СИТИ МОЛ Е ПРВ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР НАГРАДЕН СО МЕЃУНАРОДЕН СЕРТИФИКАТ ЗА ИСПОЛНУВАЊЕ НА УСЛОВИТЕ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА COVID-19

„Скопје Сити Мол “ од 16 јуни 2020 година е првиот трговски центар во Република Северна Македонија кој е сертифициран…

Онлајн дискусија #3: Музиката во македонскиот игран филмНастани

Онлајн дискусија #3: Музиката во македонскиот игран филм

17-ти јуни 2020 (среда), 18:00 часот Модератор на дискусијата: Ѓорги Пулевски  Гостин на дискусијата: д-р Александар Трајковски Oткако звукот и…

Што ќе правите неделава?Настани

Што ќе правите неделава?

Повелете во Public Room на ручек со некоја драга личност или едноставно понесете го лаптопот и уживајте во работењето! Ве…

Независните филмски работници добија рамноправна субвенцијаНастани

Независните филмски работници добија рамноправна субвенција

Независните филмски работници и официјално добија рамноправна субвенција во рамките на изгласаната Уредба на вчерашната владина седница со која законски…

5Џ иницијатива на дискографската куќа ПМГЏЕЗНастани

5Џ иницијатива на дискографската куќа ПМГЏЕЗ

Фразата “Нов “Бран” е повторно актуелна во македонското музичко секојдневие, но овој пат е фокусирана на вибрантната млада џез сцена…

Запознајте го Матео Матоски – Боки од ТВ серијата „Зоки Поки“Настани

Запознајте го Матео Матоски – Боки од ТВ серијата „Зоки Поки“

Почнувајќи од 4 мај, во 20:15 часот на првата програма на МРТ, серијата ќе се емитува секој понеделник и четврток,…