Борусија Дортмунд останува на врвот во Бундеслигата

Борусија Дортмунд останува на врвот во Бундеслигата

Марко Ројс и Пако Алкасер и денеска беа херои на жолтиот ѕид на Сигнал идуна парк, Борусија Дортмунд го победи Фрајбург со 2;0 и го продолжи победничкиот од.

Од останатите натпревари, Херта победи нагости кај Хановер со 0:2, Штутгарт со минималец од 1:0 го победи Аугсбург, Баерн Минхен победи нагости кај Вердер Бремен со 2:1, а од 18:30 се игра натпреварот Хофенхајм – Шалке.

По ова коло во Бундеслигата, Дортмунд останува прв со 33, следува Борусија Менхенгладбах со 26, па дури Баерн Минхен на третата позиција со 24.