Боб Дилан најавува нов албум

Боб Дилан најавува нов албум

Новиот албум на Боб Дилан, „Rough and Rowdy Ways“, ќе биде објавен на 19 јуни 2020 година.

Објавувањето на албумот доаѓа откако Дилан доцна во четвртокот го издаде својот трет сингл оваа година, „False Prophet“. Дилан ги изненади фановите кон крајот на март објавувајќи 17-минутна песна „Murder Most Foul“, која зборува за атентатот во 1963 година на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди во Далас.

Дилан, кој се смета за еден од најголемите американски музичари досега, стигна до број еден на Билборд листите за прв пат со таа песна. Три недели подоцна, тој издаде уште една песна, наречена „I Contain Multitudes“, заснована на стих на американскиот поет Волт Витман.

Дилан го издаде својот последен албум со неговите оригинални песни, наречени „Tempest“, во 2012 година. На неа, тој му посвети една песна на убиениот член на Битлси, Џон Ленон.

По „Tempest“, Дилан издаде 3 студиски албуми каде сними адаптации на песни од Френк Синатра и други. Претстојниот „Rough and Rowdy Ways“ го претставува неговиот оригинален албум по осум години.