Бијонсе за само година дена заработи премногу милиони!

Во последните две години, Тејлор Свифт беше прва на листата на најплатените пејачи. Оваа година, таа беше заменета со поп-дивата Бијонсе, која минатата година го издаде долгоочекуваниот албум Lemonade проследен со светска турнеја.

 

Се на Бојонсе заработи 105 милиони долари годишно.

Иако поради нејзината бременост бише принудена да се посвети на семејството и да одмори, пејачката во исто време собра и големи успеси. И тие само ја донесоа на врвот на листата на најплатените пејачки објавени од познатиот Форбс.

Според тоа, пејачката заработила вкупно 105 милиони долари од јуни 2016 година до јуни оваа година.

Веднаш зад неа е Адел, кој одржа светска турнеја. Иако не го завршила, успеала да заработи дури 60 милиони долари.

Тејлор Свифт, кој беше на првото место во првите две години, сега го освои третото место. Нејзината заработка се проценува на 44 милиони долари, и се очекува да заработи многу повеќе во следната година со објавување на новиот албум Reputation.

Дамата на раскошниот глас Селин Дион има постигнато голем успех во бизнисот оваа година. Таа заработила 42 милиони евра, која е на четвртото место од листата на Форбс. Веднаш зад неа е Џенифер Лопез со 38 милиони долари.

Во шестото место е Доли Партон, 71-годишна пејачка, кој заработи 37 милиони долари, по што Ријана (36 милиони евра), Бритни Спирс (34 милиони евра) и Кети Пери (33 милиони евра).

Последното, односно десеттото место и припадна на Барбра Стрејсенд со 30 милиони долари.