Андреа Пирло ја заврши својата фудбалска кариера!

Легендарниот италијански фудбалер Андреа Пирло изминатата ноќ стави крај на кариерата откако ги одигра последните минути во победата на Њујорк над Колумбус 2:0.

Њујорк и покрај победата не успеа да мине во финалето во Источната конференција, бидејќи во првиот меч загуби 4:1.

Тренерот на Њујорк, Патрик Виера, го внесе во игра 38-годишниот фудбалер во 90 минута. Тие минути беа последни во кариерата на еден од најдобрите играчи од средниот ред во последните 15 години.

Андреа Пирло кариерата ја започна во Бреша во 1995 година, а потоа играше за Интер, Реџина, Милан, Јувентус, а последните две години ги мина во дресот на Њујорк Сити.

Најуспешниот период во кариерата го имаше во Милан, освои девет трофеи од кои најзначајни се оние во Серија А (2004, 2011) и во Лигата на шампионите (2003, 2007).

Со репрезентацијата на Италија стана светски првак во 2006 година. Италија по изведувањето пенали ја победи Франција 5:3, а тој беше успешен во првата серија.

За Италија има одиграно 116 натпревари, постигнал 13 голови, а на вечната листа според бројот на настапи за репрезентацијата го дели четвртото место со Даниеле Де Роси.

Англиските и Италијанските медиуми изминатите денови шпекулираа дека веднаш по завршувањето на играчката кариера Пирло би можел да му се приклучи на Антонио Конте во стручниот штаб на Челси.