Amazfit Bip, паметен часовник со одлични перформанси за само 99 долари!

Amazfit Bip, паметен часовник со одлични перформанси за само 99 долари!

Ако барате паметен часовник со пристапна цена, солидни перформанси и одлична батерија, тогаш можеби треба да размислите за Amazfit Bip на Xiaomi.

Кинескиот бренд Huami кој што е во сопственост на попопуларниот Xiaomi, го претстави новиот памете часовник наречен Amazfit Bip, со кој што има намера да го освои глобалниот пазар.

Amazfit Bip е часовник кој многумина го нарекоа клон на Apple Watch, корисниците првенствено треба да ги привлече со комбинацијата на пристапната цена и одличната батерија која што генерално претставува проблем кај сите паметни часовници на пазарот денес.

Цената на овој уред изнесува 99 долари на американскиот пазар, а од компанијата тврдат дека Amazfit Bip располага со батерија која што може да издржи еден месец со вообичаено користење на паметниот часовник, или дури месец и пол ако се исклучат некои од опциите. Тоа значи дека наместо секоја ноќ, како што е пример со часовникот на Apple, Amazfit Bip ќе треба да го полните само еднаш месечно.

Паметниот часовник на Huami, односно Xiaomi, доаѓа со екран со дијагонала од 1,28-инчи, заштита од Gorilla Glass 3, тежи 41 грам и опремен е со сензор за мерење на отчукувањата на срцето, GPS и други сензори за следење на активности (чекорење, трчање, возење велосипед, но и спиење).

Понатаму, од останатите опции треба да се издвои и водоотпорноста, посебниот оперативен систем на Xiaomi, како и Mi Fit апликацијата за Android и iOS уредите – часовникот преку Bluetooth се поврзува со паметниот телефон и на него се прикажуваат известувањата за пораки, повици и слично.

Според досега објавените рецензии, се чини дека моментално тешко е да се пронајде паметен часовник кој што нуди толку опции во тој ценовен ранг, па ќе биде интересно каква ќе биде реакцијата на купувачите на пазарот.