Актерот Ралф Фајнс доби српско државјанство

Актерот Ралф Фајнс доби српско државјанство.

Одлуката е потпишана пред неколку дена од српската премиерка Ана Брнабиќ и е објвена во „Службен весник“.

Фајнс во Белград снима филм за најголемиот балетан на сите времиња Рудолф Нуреев.

Тој меѓу останатите улоги најпознат е по улогата на лордот Волдермор во серијата филмови за Хари Потер.