Новиот Opel Vivaro-e

Новиот Opel Vivaro-e

Со зголемувањето на својата понуда на електрични возила Opel се повеќе го оправдува прекарот ”молњата од Руселсхајм”

Vivaro-e е првото целосно електрично комерцијално возило од Opel, а се придружува на Corsa-e и на новата Mokka-e. Со ова електричното портфолио на германскиот производител се зголемува во склад со плановите. Доставните возила играле секогаш важна улога кај секој сериозен производител на возила, а кај Opel таа традиција се негува уште од раните почетоци.

Електричниот Vivaro има носивост до 1.275 килограми, што е скоро исто како и верзиите на дизел Cargo S 2.0-литарски  мотор (максимален товар 1,405 кг). Е-комбето е исто така единственото електрифицирано возило достапно со додаток за приколки за приколки што овозможува максимален капацитет за влечење од 1.000 кг. Opel го нуди Vivaro-e во три должини – 4,6 метри (S), 4,95 м., (M) и 5,30 м. (L) – и неколку верзии на каросеријата, вклучувајќи панел фургон, кабина за екипажот и верзија со платформа. Повеќето верзии на Vivaro-e се високи само 1,90 метри и затоа можат да влезат во подземен паркинг. Широк спектар на системи за помош и напредни технологии се евентуално достапни, вклучително и камера од 180 степени со поглед наназад и мултимедијална инфозабава. Корисни карактеристики како што се лизгачките врати контролирани со сензорите и оптоварувањето преку FlexCargo обезбедуваат дополнителна функционалност, Со 100kW (136 КС) и 260 Нм вртежен момент од електричниот погонски систем, Vivaro-e нуди добри перформанси. Електронски контролираната максимална брзина од 130 км /ч. овозможува автопатна брзина, додека го зачувува и електричниот опсег.

Софистициран регенеративен систем на сопирање, кој ја обновува енергијата произведена под сопирање или забавување, дополнително ја зголемува ефикасноста. Батеријата сместена под товарниот простор дополнително го спушта центарот на гравитација, што придонесува стабилност при возење во свиоци и на ветрот дури и кога Vivaro-e е целосно натоварен, истовремено придонесува и за поголемо задоволство при возењето.Електрична мобилност е oлеснета: разновидност на опции за полнење, е-услуги, „OpelConnect“. Купувачите на Opel Vivaro-e можат да изберат помеѓу две големини на литиум јонска батерија, во зависност од нивните потреби и тоа со 75kWh за возење до 330 км. или за оние кои имаат помалку интензивно секојдневно користење на своето возило, со 50kWh и опсег до 230 километри. Во Германија Opel Vivaro-e чини 35.650 евра, но финансиската поддршка на германската владаво форма на еколошки бонус за електрични возила со батерии се искачи на 9.000 евра до 31 декември 2020 година. Сите верзии на -e Cargo (S, M, L) во трите нивоа на опрема Selection, Edition и Elegance ќе добијат целосен еколошки бонус од 9,000 евра. Така Vivaro-e Cargo S Selection е достапен за 26.650 евра. Користејќи станица за полнење од 100kW, полнењето на батеријата од 50kWh до 80 % наполнетост трае околу 30 минути или околу 45 минути за батеријата од 75kWh. Она што е важно за флотните купувачи е трајност на батеријата  која е покриена со осумгодишна гаранција или изминати 160,000 км.

Со цел користењето на Vivaro-e да биде уште попрактично, „OpelConnect“, апликацијата „myOpel“ и „Free2Move Services“, бренд за мобилност на Groupe PSA,  нудат специјални решенија за електрични возила. Услугите се достапни преку апликации. Функцијата „Charge My Car“ од апликацијата „Free2Move Services“ овозможува пристап до повеќе од 140,000 точки за полнење низ цела Европа, вклучително и за плаќање. За да им се олесни на клиентите да ја изберат вистинската точка за полнење, апликацијата „Free2Move Services“ прави избор врз основа на растојанието до точката на полнење, брзината на полнење и тековната цена за полнење на можните опции за јавно полнење. Како и нејзините браќа и сестри со мотори со внатрешно согорување, Vivaro-e нуди невообичаено широк спектар на системи за помош на возачот кои ја подобруваат безбедноста на професионалците.

Покрај хедап дисплејот, Vivaro-e вклучува помош за одржување во лента, проширено препознавање на сообраќајни знаци, сигнализација за дремливост, предупредување за фронтален судир и автоматско сопирање при итни случаи.Ултразвучни сензори во предните и задните делови на Vivaro-е го предупредуваат возачот на пречки при паркирање и ја следи страничната слепа точка. Во зависност од нивото на опремата, сликата на камерата од 180 степени се појавува на седум-инчниот екран чуствителен на допир. Мултимедијалните радио и мултимедијални системи за инфозабава на Vivaro-e доаѓаат со голем 7,0-инчен екран на допир на допир. И двете имаат интеграција на телефони преку Apple CarPlay и Android Auto.