Медитеранот како инспирација за новата колекција на Chanel

Медитеранот како инспирација за новата колекција на Chanel

Поради сегашната пандемија на коронавирус, дури и најголемите модни куќи ги откажаа презентациите на нивните колекции , кои првично требаше да се одржат во мај оваа година. Сепак, една од најпознатите модни куќи – Chanel, на својата официјална страница на Инстаграм на 5 јуни објави дека нивната колекција Круз ќе ја види светлината на денот , што нè направи особено среќни.

Најновата колекција и оддава почит на медитеранската клима и е замислена како збирка едноставни, повеќенаменски парчиња облека кои се лесни за комбинирање, но и за трансформација; долгите здолништа веднаш стануваат фустани без ракави, а долгите црни шифонски палта можат да се носат секој ден или навечер со омилениот пар фармерки. Лесните, воздушни фустани како најудобни летни парчиња овозможуваат слободно движење и удобност, и ќе изгледаат исто толку убави и во секојдневни, дневни облеки, како и во вечерните летни комбинации.