Заборавена лозинка

3 пијалоци со кои ќе заборавите на дигестивните проблеми

3 пијалоци со кои ќе заборавите на дигестивните проблеми

Еден од најчестите проблеми со варењето е запекот, кој може да го наруши урамнотежениот секојдневен живот и да донесе непријатност во животот.

За да го решите проблемот со запекот, секогаш е добро да посегнете по намирници од природата за кои е докажано дека помагаат да се справите со запекот и да ја регулирате прехраната и движењето, а соковите се брзи и ефикасни решенија.

На прво место е сокот од слива. Ставете сливи во вода преку ноќ и изедете ги наутро и испијте го сокот. Влакната и сорбитол содржани во сливите се ефикасни во борбата против запекот.

Сокот од ананас ќе ги реши вашите проблеми со грчевите во стомакот и ќе ја намали подуеноста бидејќи е богат со растителни влакна што ќе го решат овој проблем.

По ананасот доаѓа лимонадата. Треба да испиете половина лимон исцеден во чаша со млака вода барем еднаш на ден по оброкот и запекот ќе исчезне. Експертите велат дека лимонот го алкализира организмот и го збогатува со витамин Ц.

Покрај лимонадата, можете да додадете и свеж сок од портокал бидејќи содржината на портокал ќе ги стимулира цревата.

Последен, но не и најмалку важен е сокот од круша. Крушата е богата со витамини, влакна и сорбитол.

Со соковите, не заборавајте секогаш да имате чаша или шише обична вода со вас. Се препорачува да се пие млака вода што ќе го стимулира варењето на храната. Може да пиете чаеви, особено оние што имаат корисен ефект врз варењето на храната, како што се чај од нане, анасон, ким, зелен чај и чај од глуварче.