25 факти за здрава исхрана

25 факти за здрава исхрана

Постојат безброј митови и недоразбирања. Овие 25 факти ќе ви помогнат да го смените вашиот став кон одредени прехранбени производи и полесно да го направите вашиот план за исхрана.

1. Налепниците на овошјето и зеленчукот се јадат
Администрацијата за храна и лекови препорачува да го миете овошјето и зеленчукот пред јадење и не забранува да се јадат налепниците. Тие, како и лепакот со кој се залепени, се безбедни ако ги проголтате, но најдобро е да ги отстраните.

2. За појадок е подобро да изедете парче пица отколку житарици
Диетичарот Челси Амер направил истражување кое докажува дека парчето пица е подобар појадок од житариците бидејќи содржи повеќе протеини и свежи состојки. Исто така има и помалку шеќер од житариците. Ваквиот појадок не содржи доволно протеини и масти, но навистина има многу шеќер.

3. Лутата храна го продолжува животот
Едно истражување од Харвард покажало дека јадењето лута храна барем еднаш дневно го намалува ризикот од смрт за 14%. Некои други истражувања покажале дека биоактивните состојки во лутата храна го намалуваат лошиот холестерол и триглицеридите.

4. Конзервираната риба е подобра од конзервирано месо
Конзервираната храна не е многу здрава. Ова најмногу важи за местото, но не и за рибата. Рибата како сардина или лосос е одличен извор на калциум бидејќи можете да ги јадете малите коски кои се доволно меки и не предизвикуваат проблеми.

5. Доматите го губат вкусот во фрижидер
Едно ново истражување покажало дека чувањето домати на температура пониска од 12 степени Целзиусови ја попречува нивната состојба да произведуваат супстанца која влијае на вкусот и аромата. Поради ова најдобро е да ги чувате доматите на темно место, надвор од фрижидерот.

6. Лимонот има повеќе шеќер од јагодите
Јагодите содржат 40% шеќер, додека лимонот има речиси 2 пати повеќе. Сепак, поради цитрусната киселина ова е тешко да се забележи. Ова количество шеќер би можело да предизвика дебелина доколку го консумирате често. Сепак, веројатноста за тоа е мала поради киселината.

7. Рокот на траење на млекото нема врска со презервативи
Многумина мислат дека млекото кое трае подолго е полно со презервативи. Сепак, ова не е вистина. Тајната е употреба на посебна температурна технологија. Млекото се загрева до 135 степени Целзиусови, а потоа брзо се лади. На овој начин се уништуваат бактериите, а се задржуваат витамините. Млекото може да трае 120 дена затворено, или 4 дена по отворање.

8. Матеницата е добра за мамурлак
Знаевте ли дека во матеницата има 0,04% до 0,05% етанол? Сепак, поради витаминот Б, фолната киселина и „добрите“ бактерии овој пијалак го ослободува вашето тело од алкохолот и ги ублажува симптомите на мамурлак.

9. Микробрановата печка е најдобар начин да ги зачувате витамините и минералите во зеленчукот
Најдобриот начин да ги зачувате здравите хранливи материи во храната е да ја загреете што е можно пократко со многу малку течност. Микробрановата го прави ова најдобро. Кога готвите во микробранова, покријте ја храната за да создадете пареа.

10. Грозјето експлодира во микробранова печка
Ако пресечете зрно грозје на половина и го ставите во микробранова, ќе видите плазма. Причината за ова е што грозјето е премногу мало, а електромагнетните бранови се премногу концентрирани. Па, ако поради некоја причина треба да стоплите грозје, не правете го тоа во микробранова.

11. Лососот одгледан на фарма е бел
Дивиот лосос има природно розова боја бидејќи консумира многу ракчиња. Кога се одгледува на фарма, тој се храни со многу поразлична храна, па месото има речиси бела боја. За да ја променат бојата, производителите користат разни пигменти на боја.

12. Жолчката од јајцето содржи многу повеќе хранливи материи од белката
Жолчката ги содржи сите корисни витамини и минерали потребни за балансирана исхрана. Сигурно знаете дека ако држите диета белката е подобар избор, но ако имате потреба од хранливи материи консумирајте ја жолчката. Иако има повеќе холестерол од белката, не заборавајте дека и тој му е потребен на вашето тело.

13. Морското оревче може да предизвика халуцинации
Ако изедете премногу морско оревче, можно е да халуцинирате. Ќе почувствувате гадење, вртоглавица и проблеми со концентрацијата.

14. Васабито е обоен рен
Ако уживате во суши со васаби, треба да знаете дека најчесто васабито е всушност обоен рен. Најголемиот дел од васабито коешто се служи надвор од Јапонија е рен. Дури и во Јапонија побарувачката е толку голема, што многу често ќе најдете рен измешан со вистинскиот продукт.

15. Бабурите имаат повеќе витамин Ц од цитрусите
Една бабура со средна големина има околу 140 милиграми витамин Ц што е 1,5 пати повеќе од портокалот. Зелените пиперки имаат помалку, околу 113 милиграми.

16. Мирисот на чоколадо го намалува стресот и ве смирува
Можеби ако изедете парче чоколадо ќе ви се подобри расположението, но неговиот мирис може да ве смири. Еден британски психолог спровел истражување и дошол до заклучок дека вкусот на чоколадото има смирувачки ефект на нервниот систем и ја намалува напнатоста подобро од кој било друг продукт.

17. Чоколадото е одличен лек за хронична кашлица
Едно истражување од Велика Британија покажало дека чоколадото може да биде добар лек против кашлица. Исто така се покажало дека од него нема несакани ефекти за разлика од другите лекови за кашлица.

18. Научниците можат да направат дијаманти од путер од кикирики
Ден Фрост и неговиот тим научници од Геоинститутот во Германија откриле дека путерот од кикирики содржи доволно јаглерод за да се претвори во дијамант. За да го направат ова, потребно е да се ослободат од целиот кислород во продуктот и да го стават под голем притисок. Бидејќи сите продукти и сите биолошки материјали содржат јаглерод, во иднина би можеле да правиме дијаманти од разни работи.

19. Црвените продукти најчесто содржат кармин, состојка добиена од бубачки
Карминот е природна боја за храна која се добива од кохинеални бубачки. Се наоѓа во многу слатки, па дури и во козметички производи. Многу компании бараат замена за карминот, не бидејќи е штетен, туку бидејќи многу вегетаријанци одбиваат да го јадат.

20. Крекерите се поштетни за вашите заби од слатките
Ова не значи дека и слатките не се штетни за забите. Но, постојат производи кои нанесуваат повеќе штета од нив. Причината е тоа што не е шеќерот оној што ги уништува забите, туку киселината. Кога крекерите се лепат на забите тие создаваат совршена средина за бактерии кои произведуваат киселина.

21. Морската сол е иста како и обичната
И покрај верувањето дека морската сол е поздрава и покорисна, таа е потполно иста со обична кујнска сол. Има исто ниво на натриум. Покрај тоа, кујнската сол содржи јод кој помага со тироидната жлезда. Разликата е во начинот на добивање – морската сол се добива со испарување на морска или океанска вода, додека кујнската е од подземни извори.

22. Компирите апсорбираат вифи сигнал
Едно истражување од компанијата Boeing покажало дека имаме нешто заедничко со компирите – способноста за апсорбирање и рефлектирање радио бранови. Бидејќи во компирите има многу вода тие можат да ги апсорбираат вифи сигналите.

23. Сите банани на светот се клонови
Постојат повеќе од 1.000 разни видови на банани, но повеќето од нив се генетска копија на еден вид, Кавендиш. Тие се клонови бидејќи не постои семе за производство. Оваа генетска хомогеност е опасна бидејќи ако некоја болест или паразит ги нападне бананите, ќе има влијание на сите и ќе води до нивно целосно исчезнување.

24. Енергетските пијалаци ви даваат краткотрајна енергија
Многу луѓе веруваат дека енергетските пијалаци им помагаат кога имаат напорен ден. Ова до некаде е вистина, но не на долгорочен план. Големото количество шеќер и кофеин ви ја зголемуваат енергијата, заедно со плацебо ефектот. Но едно 4-годишно истражување направено од страна на експертите од Универзитетот Камило Хосе Цела покажало дека овие пијалаци предизвикуваат несоница и нервоза. Научниците покажале дека овие пијалаци го подобруваат вашиот перформанс само за 3% до 7%, што навистина не вреди.

25. Некоја храна има подобар вкус наредниот ден
Многумина имаат забележано дека одредена храна има подобар вкус наредниот ден, а за ова постои причина. Храната има време да ги апсорбира сосовите и зачините и создава поразличен вкус. Овде спаѓаат тестенините, лазањата и ќофтињата.